Kombination av 5 st strategier

Kombination av 5 st kända aktiestrategier

Här kör vi en egen strategi som bygger på de fem andra strategierna vi kör, nämligen Graham, Magic formula, Net-Nets, Utdelningsstrategi och F-Score. Vi redovisar löpande hur strategin och resultatet utvecklar sig över tid så att ni läsare kan följa och observera.

Vår investering från start är 10 000 kr

Start för denna strategi: 2020-06-26

Hur denna strategi väljer ut aktier

Som vi nämner ovan så kombinerar vi strategierna Graham, Magic formula, Net-Nets, Utdelningsstrategi och F-Score. Reglerna för denna strategi är att vi väljer ut de bolag som förekommer i minst 2 av de andra strategierna samtidigt.

Vi fördelar pengarna så jämt som det går mellan de olika bolagen i portföljen.

Exempel:

  • Betsson förekommer i 2 st av de andra strategierna, därför får den vara med.
  • Tethys Oil förekommer i 3 st av de andra strategierna, därför får den vara med.
  • Besqab förekommer bara i 1 st av de andra strategierna, därför får den INTE vara med.
Uppdaterad 2023-06-26
Uppdaterad 2023-06-26

Tips:
Öppna konto gratis hos Avanza.se och Etoro.com/sv så kan du handla aktier courtagefritt. Hos Avanza får du ha max 50 000 kr på ditt konto för att handla aktier courtagefritt men hos Etoro är det obegränsat. Hos Etoro kan du dessutom handla i olika sorters valutor, råvaror, index osv på stora delar av världens marknader.

Disclaimer: {etoroCFDrisk}% av privatpersoner som handlar via Etoro förlorar pengar när de handlar med CFD:s. Du bör överväga om du förstår hur CFD:s fungerar och om du har råd att ta den höga risken att förlora dina pengar.

År 1 utveckling

Vi bytte aktier första gången 2021-06-28. Därmed är det första året avslutat.

År 2 utveckling

Vi bytte aktier andra gången 2022-06-27. Därmed är det andra året avslutat.

År 3 utveckling

Vi bytte aktier tredje gången 2023-06-26. Därmed är tredje året avslutat.

Vår tanke med denna strategi

Vi vill se om det finns något värde i att kombinera strategierna. De olika strategierna baseras ju på olika nyckeltal vilket gör att om ett bolag ser bra ut enligt flera strategier så borde det ge en starkare köpsignal än om endast en av strategierna köp-rekar aktien.

Strategier vi testar
Vi testar följande strategier på samma sätt:
1. Magic Formula
2. F-Score
3. Net-Nets
4. Graham screener
5. Utdelningsstrategin
5. Kombination av de 5 strategierna ovan

Följ utvecklingen på våra investeringar 💰
Vi på Aktiekunskap har investerat riktiga pengar på ett antal olika investeringsplattformar så som Avanza, Savelend, Sigmastocks, Lysa osv. Du kan följa våra investeringar & deras utveckling här:
https://www.aktiekunskap.nu/strategier/vara-investeringar-utveckling-och-statistik

Av:
Före detta fastighetsmäklare med mångårig erfarenhet av yrket och branschen. Besitter även djupgående kunskaper inom börs, aktier och investeringar.
Aktiekunskap.nu på Facebook Aktiekunskap.nu på Twitter

Kommentera eller Fråga

Copyright Aktiekunskap.nu 2023